BA-Datelský výlet na Boreč a zříceninu hradu Košťálov nás všechny moc potěšil. Ve složení šestnácti dětí, čtyř dospělých a dvou psů, jsme se minulou sobotu vydali prozkoumat ventaroly, kterými Boreč „vydýchává“ teplý vzduch. Sice nemrzlo a nebyl sníh, takže efekt kouřící hory nebyl takový, ale zato fučel silný vichr a tak jsme se v blízkosti průduchů alespoň ohřáli teplým vzduchem. Z Borče jsme se přes stejnojmennou malebnou „hrníčkovou“ vesničku přesunuli, místy tak bahnitým terénem, že naše obuv nabyla dvojnásobné hmotnosti, na Košťálov. Těsně pod vrcholem a v závětří zříceniny jsme si u ohně opekli každý co chtěl a poté jsme vyšplhali až do oken středověkého hradu. Zpáteční cesta byla svižná a pohodlná. Po cyklostezce jsme se obloukem vrátili do vesničky Boreč a pak už hurá po silničce k autům zaparkovaným v nedalekém Režném Újezdu.

Celý den na nás svítilo slunce, což se po tolika pošmourných a mokrých dnech jevilo skoro jako zázrak😊 Chladnokrevná zvěř byla ještě zalezlá a rostliny, kromě pár statečných jaterníků a probouzejících se vrb, ve vegetativním klidu. O to více bylo témat k vyprávění a sdílení mezi sebou. Většina jich byla radostných, zajímavých a obohacujících, jedna věc nás ale „dostala“. Pozemek na úpatí Borče byl oplocen elektrickým ohradníkem, navrtaným a všelijak ignorantsky přimontovaným přímo do živých stromů. Některé věci nejde pochopit… Nafotili jsme a zkusíme alespoň majitele upozornit, že toto není úplně fér a existují způsoby uchycení ohradníků, které se nikomu neprořezávají do „kůže“.

Přes všechny negativní i pozitivní zážitky to bylo krásné! Děkujeme všem zúčastněným a těšíme se na další společné zážitky!