Jsou chvíle, které si v sobě chcete uchovat jako zdroj síly a radosti pro situace, kdy se vám energie a motivace naopak nedostává. Tenhle týden byl pro nás jako baterka 🙂
Sešla se banda 18 mladých lidiček, kteří hned při pondělku jednotlivě hlásili, že si přišli pro klidné soustředění, zajímavé info a provázanosti oborů matika a meteorologie, že mají chuť pracovat a myslet, těší se na odborné lektory a nemají rádi, „…když se lidi hádaj´, hlavně holky s klukama…“. A nekecali!!
Po ukotvení BA-Datlovských pravidel jsme se vrhli do pojmosloví, které jsme potřebovali pro další dny. Nejprve si jednotlivé pojmy počasí, podnebí, atmosféra, hydrosféra připravil každý sám za sebe, pak každá čtyř až pětihlavá skupina zpracovala výukově jeden termín na základě studia z odborných zdrojů (web a odborná literatura z místní knihovny KUK) a mluvčí týmu pak odprezentovali ostatním. Společně jsme doladili nepřesnosti, napravili poměry ve vzdálenostech a připravili si otázky na pana profesora Ebena na další den. Kromě obsahu byla výuková zejména vyladěnost v týmech. Funkčně pracovní a zároveň pohodovou atmosférou do tématu „zažraných“ BA-Datlíků v různých rolích, které si sami rozdělili a stanovili (hledač informací, příprava a úprava textu, zapisovatel, ilustrátor, kontrola…) by bylo báječné nakazit i Parlament ČR nebo EU…
V úterý jsme se s Lenkou Doležalovou věnovali atmosféře z pohledu lidského prožívání a zkoušeli vybádat, jestli je možné se radovat za jakéhokoli počasí a naopak, jak se vybouřit, aby se ulevilo a současně jsme nepřivolali další blesky…
A to už v poledne dorazili manželé Ebenovi. Setkání s tak milými lidmi je zážitek sám o sobě, ale přidáme i pár pikantností: Slovutný pan doktor přednášející na VŠ, matematik a statistik spolupracující na tvorbě numerického modelu MEDARD, aktivní muzikant znalý mnoha českých i zahraničních podií měl z přednášky pro BA-D takový respekt až trému, že požádal o pomoc svoji nesmírně milou ženu Markétu. Pro praktickou i psychickou podporu, neb s tak malými posluchači dosud neměl zkušenost. V obýváku si doma prý nacvičovali, jak co nejnázorněji po cimrmanovsku vysvětlit na nafukovací zeměkouli principy důležité pro pochopení meteorologických jevů. A povedlo se výtečně! Dospěláci přítomní na přednášce ocenili nejen obsah a přístup pana doktora, ale i zaujetí, odbornost a upřímnou otevřenost posluchačů, kteří se nezdráhali doptat i opakovaně na dosud nepochopené. Vyšel o tom dokonce i článek v Ústeckém deníku :). Děkujeme panu redaktorovi!
https://ustecky.denik.cz/galerie/mali-badatele.html?photo=1&login=1
Ve středu jsme vyrazili do terénu a prozkoumali v praxi, co jsme si nastudovali předchozí dny ve zdech inspirativní knihovny v tištěné, elektronické či lektorované podobě. Meteorologická stanice Kočkov už pro nás není jen destinací ze zpráv, paní meteoroložka nás zasvětila do měření tak, že případně můžeme i za někoho zaskočit…
Ve čtvrtek přišla další nálož matematického obsahu, nadšení, humoru, meditace a lidství v podobě matematika a univerzitního profesora Víti Štembery, který nechápe, jak je možné, že někdo nemá rád matiku. Když s ním strávíte den, nechápete to taky… Tenhle člověk se před rokem začal „trochu“ z matematického pohledu zajímat o orloj a k dnešku ví od historie po veškeré technické a konstrukční detaily obdobně, jako sám pan orlojník… S Enigmou to je podobně. Kromě toho, že známe historické šifrovací fórky, kvůli kterým se musíte oholit nebo použít pásek, pronikli jsme i do elektrických obvodů geniálního stroje v kontextu válečné doby. Dověděli jsme se taky o neuvěřitelných okolnostech a úsilí (nejen matematiků) vedoucím prolomení kódu, kterýž byl v každé nové šifře aktualizován. Výhledově vás pozveme i na další chystaný workshop, kde si Víťou sestrojenou Enigmu na základě podkladů Stuttgartského profesora, budete moct i vlastnoručně vyzkoušet.
A to už jdeme do finále. Výstupy v podobě A3 plakátků jsou už svázané a prošly i prohlídkou odborných lektorů, kteří tentýž program vedli už i v Litoměřicích. Vzdávají hold provedení, zejména logice a odbornosti, se kterou byly sestaveny. Jejich vysokoškolští studenti prý bohužel takové nasazení nemají.
Přejeme tedy BA-Datlíkům, aby jim do jejich univerzitních let ony svítící oči nepohasly a potkali se na svých dalších studiích s odborníky a lidskými bytostmi v jednom.
Děkujeme všem, kteří se podíleli, a to včetně (o naše žaludky pečujících) usměvavých paní kuchařek z Labe. Byl to z našeho pohledu týden za odměnu, snad to potvrdí i zúčastnění BA-Datlíci…
Za BA-Datelský tým,
Dana Hádková, Zuzka Gärtnerová a Maruška Soubustová