Letní BA-Datelský týden ve Zdoňově „Pískovce a astronomie aneb v horizontu i vertikále“

 

Byl výživný, plný informací, zkušeností a zážitků.

Informace o sluneční soustavě, jejích planetách a měsících v podání astronoma Martina Jelínka, jsme nasávali jak to šlo. S pomůckami velikosti gymnastického míče nebo zrnka jáhel jsme vystavěli celou sluneční soustavu, včetně přesných poměrů velikostí slunce, měsíce a planet a vzdáleností mezi nimi. „Vidět to a moci si to osahat“ je úplně něco jiného než si přečíst čísla vzdáleností v nějaké učebnici. Večerní výlet na kopec na východ Venuše byl naprosto famózní včetně kulis, které se nám vybarvili na obzoru. S Martinem bylo zkrátka dobře 😊

Zajímavé pro nás bylo i povídání o toleranci obecně, tolerování se navzájem, a situací, jaké z toho pro nás vyplývají. Metoda Feuerstainova instrumentálního obohacování FIE některé z nás znovu, jako ostatně pokaždé, obohatila a postarala se o otevření nových úhlů pohledu na věc.

Úpická hvězdárna na nás udělala ohromný dojem. V přednášce o obecné astronomii i v tématech jako jsou černé díry nebo exoplanety jsme se skvěle „chytali“ a drželi krok s přednášejícími. Součástí bylo i obyčejné, ale o to více užitečné rozdělávání ohně a opečení špekáčků k večeři. Noční pozorování oblohy nás všechny uchvátilo. „Živého“ Saturna a Jupitera s jeho měsíci naservírované jako na talíři jsme ještě nikdy předtím neviděli!

Den G ve znamení geologické expedice se Standou Staříkem, šéfem Geoparku Broumovsko se nedá popsat jinak než Pecka! Různé druhy pískovce, jeho barvy, tvrdost a stáří, zkameněliny i mořská transgrese. Krásná místa v oblasti proslulých skalních měst, známá i neznámá, přemohla i únavu z celodenního putování. Odměnou pak byla kromě večerní grilovačky i koupel ve zdoňovském rybníce.

To vše doplněno o krásné výhledy z Křížáku, návštěvu zdoňovských menhirů a druidského háje, večerní oheň, noční oblohy plné hvězd, Jupiter a Saturn podruhé ze zdoňovského kopce, atmosféru starého statku, dvanáct skvělých dětí a bezchybné počasí, namíchalo báječný týden, na který hned tak nezapomeneme! 😊