Týden na téma, Co by tělo chtělo aneb Léčiva a léčivky, jsme odstartovali s báječně různorodou partičkou BA-Datlíků. Všichni jsme ale měli stejnou touhu – dovědět se něco víc o tématu i o sobě a užít si čas v partě prima lidí. Program jsme měli nabitý na maximum a každý měl možnost najít si to své.

 

Hned první den jsme kromě nových jmen vstřebávali i nové informace ohledně lékárnictví. Lékárnou U Katovny nás provázela Markéta Rolencová, která nás zaujala svým milým a ochotným přístupem. Snažila se nám nejen zodpovědět všechny otázky, ale také ukázat spoustu praktických věcí. Díky ní už víme například to, že rozdíl mezi dnešními lékárnami a lékárnami před pár desítkami let je obrovský! A to nejen v prostorách, ale i ve způsobu práce. Dříve se v lékárnách všemožně zkoumalo, objevovalo a vytvářelo, dnes už jde spíše o prodej léků a případné míchání mastí. Věděli jste třeba, že díky lékárníkům máme dnes sodovku, Becherovku, řasenku, Labello či hasicí přístroj?

 

Celý druhý den jsme strávili s praktickou lékařkou – MUDr. Marií Lukešovou, která nás vtáhla do tématu farmakologie a vysvětlila nám, jaký je rozdíl mezi farmakologií a farmacií. Opět jsme nezůstali jen u povídání a prezentace, ale měli jsme možnost vyzkoušet si například injekční stříkačky s opravdovými jehlami na mandarinkách. 🙂 Zjišťovali jsme, v čem jsou rozpustné různé látky a že bychom například takový vitamín D měli konzumovat společně s nějakým tukem, jako třeba s mlékem nebo jogurtem.

 

S prozkoumáváním nejen očima a ušima jsme pokračovali v Českých Kopistech na Svobodném statku na soutoku. Podívali jsme se na další způsob léčby těla – tentokrát za pomoci bylinek. Poznávali jsme místní zahrádky, zvířata i prostory, kde se všechny bylinky a potraviny zpracovávají. Stali jsme se součástí procesu výroby bylinkových čajů – drhli jsme usušenou meduňku. Viděli jsme, jak se vyrábí sirup, kde je sušárna nebo co se skrývá za takovým e-shopem, ze kterého si můžeme objednávat produkty z (ne)pohodlí naší židle. Při tom všem jsme trénovali naši odolnost – tentokrát vůči zimě. 🙂 Odpoledne jsme rovnou využili naše nově nabyté znalosti a vyrobili jsme si vlastní herbáře.

 

Čtvrtek byl provoněný a zaměřený na další způsob léčby – na Tradiční čínskou medicínu. Terapeutka Lenka Jandíková spoustu z nás do tohoto směru nadchla. Povídali jsme si o teorii Yin a Yang, ukázali a vyzkoušeli jsme si akupunkturu na jablku (i na lektorce Dádě J), baňkování, guasha a qigong (čínské energetické cvičení). Odpoledne si každý z nás vytvořil svůj vlastní vonný olejíček. Zjistili jsme, že i když nám krásně voní několik olejíčků zvlášť, nemusí to automaticky znamenat, že budou dohromady tvořit příjemné aroma. 🙂 Každý byl ale nakonec s výsledkem spokojený.

Jak už je u nás zvykem, týdnem nás opět provázela i MIU – metoda, která cílí na procvičování a uvědomování kognitivních funkcí mozku. Opět jsme se u práce postupně zklidňovali, opět jsme si zvykali na jinou práci s chybou, než je naše většinová zkušenost, opět jsme zvědomovali naše strategie použité při práci s tužkou a papírem a následně je přenášeli do reálného života.

Zažívali jsme relaxační poobědové čtení a relaxační houpání doprovázené uklidňujícími Koshi zvonky. Ranní a někdy i odpolední sdílení v kruhu s dnes už neodmyslitelným intuitivním počítáním a také čas strávený „volně“ o přestávkách, s hraním všelijakých pohybových i tvůrčích her, vyráběním z papíru nebo hraním na klavír.

 

Děkujeme za tak léčivou skupinu, děkujeme rodičům i blízkým za podporu a děkujeme také sami sobě. 🙂