Co všechno se děje pod hladinou řek, říček, potoků, moří, oceánů?

Proč je voda někde sladká a jinde slaná a jak si s tím poradí ryby, které migrují ze sladké do slané a zpátky jakoby nic?

Jak rozeznáme na první pohled tuleně a lachtana?

 

Díky návštěvě a komentované prohlídce v ústecké zoo a našemu vlastnímu bádání jsme nalezli odpovědi na naše otázky a nahlédli pod všemožné hladiny.

Dokonce jsme se i pod hladinu sami ponořili, někteří z nás poprvé v životě! Vybaveni automatikou, lahvemi se vzduchem, maskou a ploutvemi, jsme si díky litoměřickým potápěčům zkusili, jaké to je pod hladinou plout, dýchat i komunikovat s druhými.

Když se přímo u jachťáku z labské hlubiny vynořil znenadání potápěč v plné výbavě, moc jsme mu nevěřili, že připlul až z Kladna😊, ale všechno ostatní jsme hltali s obrovským zaujetím. Honza Enčev, hasič záchranář, jeskyňář, potápěč, horolezec a dobrodruh nás uchvátil hlavně svými ponory do extrémních hlubin, průzkumy všemožných neprobádaných podvodních jeskyní a uměním přežít a pomoci v extrémních podmínkách.   

Nejen o vzniku míst, která už pár desítek miliónů let nejsou pod hladinou, ale kdysi byly, nám přijela povídat jeskyňářka a fyzioterapeutka Šárka Smíšková, která se už mnoho let pohybuje známými, a hlavně neznámými a neprobádanými jeskyněmi. Dozvěděli jsme se, jak jeskyně vznikají a hlavně, jak se v takové jeskyni dá přežít. Že k tomu potřebujete výbavu, kterou sotva unesete a musíte si umět poradit ve chvílích, kdy jde doslova o život. Díky „karbidce“ neboli karbidové lampě už také víme, co to znamená, když někomu „kape na karbid“ 😊

Autentická vyprávění obou lektorů a přehlídka jejich potápěčského a jeskyňářského vybavení nás prostě dostala. Kromě nadšení pro věc ale vzbudila i netrpělivost, protože na to, stát se potápěčem nebo jeskyňářem si většina z nás bude muset ještě chvíli počkat…