V týdnu od 4. do 8. 4. 2022 jsme společně s ornitology, ve skupině šestnácti badatelů, objevovali svět ptactva. Doslova „peckou“ byla pro nás osobní návštěva papouška žako Jarvise, jehož panička a naše lektorská kolegyně Zuzka nám o něm připravila krásné povídání, doplněné o prezentaci. Jarvis nás dostal hlavně v okamžiku, kdy se rozmluvil a slova jako „pssssst“, „ticho“, „kávička“, „ahoooj“, „Kájó“ a mnohá další létala vzduchem naší učebny.
Pan ornitolog Peterka nás nešetřil a půl dne jsme plnili naše mozkové závity nekonečným množstvím informací o ptácích žijících v našich krajích. Bylo to náročné, ale velmi obohacující. Odpoledne jsme polevili v intelektuální činnosti a šli do terénu, kde jsme společně nainstalovali čtyři hnízdící budky pro sýkorky.
Vrcholem celého týdne pak byla ornitologická expedice k jezeru Chmelař v Úštěku. Vedle nezapomenutelného počasí – zima, vichr takový, že na jezeře byly vlny jako na Jadranu a občas mrholení, byla expedice nad očekávání úspěšná. Do sítí se i přes nepřízeň počasí chytlo pět ptáčků, které jsme identifikovali, okroužkovali a pustili na svobodu. Naše průvodkyně Markéta Ticháčková, odbornice na jeřáby popelavé, se svým kolegou z CHKO byli opravdu skvělými parťáky. Jejich zájem o svůj obor, zkušenosti, klid a radost z práce, která je baví, to vše bylo nakažlivým mixem, takže i rezistentnější jedinci žasli u luxusních dalekohledů nad motáky, racky, jeřáby a králem, který se na nás přilétl podívat – orlem mořským.
Tentokrát jsme krásně v praxi využili i naše oblíbené FIE (Feuersteinovo instrumentální obohacování aneb cílený rozvoj myšlení), kdy jsme v pracovních listech procvičovali kognitivní funkci „porovnávání“, což se nám velmi hodilo při rozeznávání velmi si podobných druhů sýkorek (např. sýkora lužní a sýkora babka)
Neopomeneme (to je slovo!?) ani oběd v restauraci s tematickým jménem Racek, kde jsme si jako parta terénních mladých ornitologů vysloužili uznání personálu a majitele hotelu, za klidný kultivovaný gastronomický projev, v tak velkém počtu, při tak nízkém věku a po tak silných zážitcích😊.
V souvislosti s ornitologickým týdnem přidáváme odkaz na sledování sokola stěhovavého, který loni a letos hnízdí v Neštěmicích https://sokolinakominech.cz/budky/tonaso
Přírodě a ptactvu zdar!