Předmětem bádání našeho druhého dubnového badatelského týdne se stal, jak název napovídá, MOZEK. Bylo to téma náročné a zajímavé. Společně jsme prostudovali několikastránkové materiály, které nás seznámily se základní anatomií a fyziologií mozku a lebky. Dozvěděli jsme se, z jakých částí je mozek tvořen, jak se postupně vyvíjel a jaké jsou jeho základní funkce. Co můžeme čekat od levé a co od pravé mozkové hemisféry, kde sídlí centrum řeči, čichu, emocí, jak je mozek velký, těžký, kolik spotřebuje energie jeho činnost a spoustu dalšího.

S paní doktorkou Maruškou Lukešovou jsme pronikali do základů neurologie a vyzkoušeli si všemožná neurologická vyšetření sami na sobě. Pan doktor Švejda na to šel odjinud a zabýval se s námi spíše psychickou stránkou věci.

Návštěva radiologického oddělení nemocnice ve Slaném byla velkým objevem pro všechny z nás, kteří vyšetření na výpočetním tomografu (CT) ve svém životě naštěstí ještě nepotřebovali. Pan primář s kolegou nám vše podstatné vysvětlili, ukázali snímky mozku „rozkrájeného“ na půlcentimetrové plátky a na závěr pár šťastlivců „povozili“ na samotném přístroji.

Také lekce s fyzioterapeutem Dominikem v lázních Mšené byla velmi obohacující. Máme potvrzeno, že náš mozek potřebuje dostatek kyslíku a pohybu, aby správně fungoval, a to nejlépe pohybu zdravého. Někteří z nás se tu dokonce nechali vyhecovat k soutěži ve výdrži v „planku“, jiní soutěžili sami se sebou v balancování na gymnastickém míči nebo v polodřepu u stěny.

Den D a pro většinu Badatlů vrchol celého programu – Martin Hak. Vypravěč příběhů a lektor rétoriky a storytellingu zdánlivě s mozkem nesouvisí, ale jak jsme sami zjistili, vůbec tomu tak není. Nejenom, že jsme s Martinem shrnuli vše, co už jsme se o mozku naučili, ale doplnili jsme ještě o další souvislosti, týkající se hlavně myšlení a emocí. Technika Šest myslících klobouků, původně od maltského psychologa a kognitivního vědce Edwarda de Bono a Martinův hluboký příběh o Strachu, dostaly úplně všechny.

Nitka FIE, která se jako vždy prolínala celým týdnem, tentokrát s pracovními listy „Kategorizace“, nás jemným způsobem přivedla k ověření několika zásadních tezí, vyjádřených dětmi jako:

  • Můžeme využít předchozí zkušenosti k tomu, abychom lépe zpracovali to, co děláme nyní.
  • Využívá se například v historii, zde v našem případě „podíval jsem se o stránku zpět a hned jsem věděl, jak to mám udělat.“

 

  • Třídění nám slouží pro lepší orientaci a přehlednost, například i pro třídění informací v mozku.
  • Najít logickou zásadu pro třídění není úplně jednoduché, kategorizovat tak, aby to dávalo smysl je fuška.
  • Třídění dětí podle známek nebo lidí podle barvy pleti je nesmyslné např. ve školách, ale pro kosmetickou firmu vyrábějící krémy je toto kritérium důležité.

 

A co na to velký učitel děda Drchlík? „Kruh je podstata všeho. Všechny mocný a důležitý věci jsou kulatý. Zeměkoule, slunce, měsíc, lidská hlava i ženská ňadra.“ Kdo neznal Návštěvníky, dostal za domácí úkol jejich shlédnutí…😊

 

Byla to opět radost. Děkujeme 😊